Projektno delo

Seznam vzorčnih ukrepov

Seznam vzorčnih ukrepov

Pripravljen je bil skupni seznam / nabor vzorčnih ukrepov za uporabo endogenih energetskih virov in povečanje energetske učinkovitosti, ki bo služil kot podporno orodje, osnova za konceptualne predlog ter  kot nabor potencialnih ukrepov, ki jih je mogoče vključiti v strateške in finančne načrte ter druge idejne zasnove za pripravo investicij, s katerimi se javne organizacije srečujejo pri svojem delu.

Seznam ukrepov najdete TUKAJ.

projekt green line na obisku na hrvaškem

projekt green line na obisku na hrvaškem

Predstavniki partnerja IMRO so projekt Green Line predstavili 8. junija 2021 v Čakovcu na Hrvaškem kot primer dobre prakse v okviru projekta SepiAM-CC iz programa HU-HR, katerega glavni cilj je povečati zmogljivosti obmejnih javnih institucij na področju trajnostnega načrtovanja energije in upravljanja energije ter na področju blaženja posledic podnebnih sprememb na podlagi izkušenj, znanja in dobrih praks.

Projekt Green Line na Občini Kungota

Projekt Green Line na Občini Kungota

V ponedeljek, 24. maja 2021 so predstavniki Lokalne energetske agencije za Pomurje v prostorih Občine Kungota predstavili bistvene in za tamkajšnjo občinsko upravo zanimive rezultate projekta Green Line. 

3d model v sklopu projekta capCROSSplan

3d model v sklopu projekta capCROSSplan

Na srečanju deležnikov, ki je potekal v okviru projekta capCROSSplan, je partner Westpannon med drugim predstavil 3D model predstavnikom občinskih in regijskih oblasti, slovensko-madžarskemu regionalnemu združenju, predstavnikom narodnega parka Őrség in prisotnemu osebju lokalne akcijske skupine. Na srečanju so tako spoznali geološke plasti na lokalnem in regionalnem območju, njihovo geološko sestavo/materiale in njihov potencial. S pomočjo 3D modela je bila sama predstavitev za udeležence bolj atraktivna.

"Na poti v podnebno nevtralnost: geotermalna energija in energetska sanacija stavb"

V sredo, 21. aprila 2021 smo uspešno izvedli dogodek: »Na poti v podnebno nevtralnost: geotermalna energija in energetska sanacija stavb«. Na dogodku so svoje bogato znanje in izkušnje o geotermalnem potencialu in celoviti sanaciji stavb v Sloveniji delili z nami dr. Nina Rman (GEO ZS), inž. Simona Pestotnik (GEO ZS) in Jure Buček (Adesco) Dogodka so se udeležili predstavniki občin Pomurja in Podravja, razvojnih agencij in zavodov, predstavniki SVRK in MOP, ter nevladne organizacije. 

Izveden šesti sestanek partnerjev projekta

Izveden šesti sestanek partnerjev projekta

Partnerji projekta so 12. februarja 2021, ob prisotnosti vseh akterjev, izvedli že šesti delovni sestanek, ki je bil zaradi situacije s koronavirusom organiziran v ONLINE oblik. Na sestanku so izvedli pregled doseženih rezultatov do sestanka, pregledali mejnike kot tudi vsebinsko pregledali pričakovano izvajanje projektnih aktivnosti in stroškov v zadnjem šest-mesečju. Obenem je bil poudarek na spremembah v projektu, ki so posledice pandimije zaradi koronavirusa ter o nadaljnjih korakih/rokih. 

3D model kot iniciator ideje za geotermalni pilotni projekt v Lendavi

3D model kot iniciator ideje za geotermalni pilotni projekt v Lendavi

Slovenska partnerja v projektu Green Line, Lokalna energetska agencija za Pomurje in E-zavod, sta predstavnikom Dravskih elektrarn Maribor, na podlagi 3D modela geotermalnega bazena, predstavila potenciale geotermalne energije. Predstavitev iz leta 2019 in iniciativa ideje za izkoriščanje geotermalne energije, je padla na plodna tla, saj se je ta, kot ena izmed mnogih idejnih / projektnih pobud, začela razvijati naprej.

V tem obdobju, smo namreč priča nadaljnjim aktivnostim, saj so Dravske elektrarne Maribor, Petrol d.d. in Nafta Lendava, z namenom načrtovanja izvedbe inovativnega pilotnega projekta izrabe geotermalne energije na opuščenih plinsko-naftnih vrtinah naredili korak naprej. Kot rezultat sodelovanja, so deležniki z Občino Lendavo, konec meseca januarja 2021 podpisali pismo o nameri za vzpostavitev pilotne geotermalne elektrarne, ki bo med drugim prva aplikacija slovenskega patenta. Več o vsebini namere najdete TUKAJ.

 

Seznanjevalni sestanki na temo 3D modela geotermalnega potenciala v županiji Zala

Seznanjevalni sestanki na temo 3D modela geotermalnega potenciala v županiji Zala

V jesenskem času so predstavniki partnerja IMRO-DDKK Kft. obiskali več občinskih uprav na območju županije Zala, kjer so predstavili 3D model geotermalnega potenciala. Model je bil izdelan v okviru projekta Green Line, ki je financiran v okviru Programa sodelovanja Interreg V-A Slovenija-Madžarska, sofinanciran iz sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj.

 

Primer uporabe geotermalne energije na Madžarskem

Primer uporabe geotermalne energije na Madžarskem

Na Madžarskem geotermalna energija pomeni veliko dragocenost, ki ga je mogoče učinkovito uporabiti. Termalna voda se bo uporabljala v sklopu plavalnih bazenov Károly Laky in kopališču Széchenyi v Budimpešti. V kraju Jászapáti, se bo za ogrevanje uporabljala termalna voda, ki bo pripomogla k bistvenemu zmanjšanju trenutne porabe zemeljskega plina. Mesto Szeged želi postati “najbolj zeleno mesto na Madžarskem“ ter je v sklopu tega začel projekt za izgradnjo geotermalnega daljinskega ogrevanja. Cilj projekta je sedanjo letno porabo energije za ogrevanja, ki znaša 30 milijonov kubičnih metrov zemeljskega plina, prepoloviti ter ob tem znižati izpuste CO₂.

Evropska komisija odprla razpravo o energetskih direktivah

Evropska komisija odprla razpravo o energetskih direktivah

Evropska komisija je odprla posvetovanja z zainteresirano javnostjo o Direktivi o energiji iz obnovljivih virov in Direktivi o energetski učinkovitosti.

Posodobitev obeh direktiv bo ključnega pomena pri določitvi prihodnje evropske energetske politike glede povečevanja deleža obnovljivih virov in povečanja energetske učinkovitosti s ciljem doseganja ambiciozno zastavljenih podnebnih ciljev, zapisanih v Zelenem dogovoru.

https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/12552-Review-of-Directive-2012-27-EU-on-energy-efficiency

https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/12553-Revision-of-the-Renewable-Energy-Directive-EU-2018-2001

Predstavitev 3D geotermalnega modela Zalsko-Murskega bazena predstavniku Mariborske razvojne agencije

Predstavitev 3D geotermalnega modela Zalsko-Murskega bazena predstavniku Mariborske razvojne agencije

Predstavitve 3D modela

Predstavitve 3D modela

Projektna skupina Green Line z interaktivnim 3-D modelom pomaga informirati odločevalce, potencialne investitorje in podporne agencije o geotermalnem potencialu območja Zalsko-Murskega bazena. Model, na preprost in interaktiven način prikazuje geotermalni potencial različnih plasti bazena v lokalnem in regionalnem merilu. Naša ekipa se veseli nadaljevanja našega interaktivnega dela v fazi odpravljenih Covid-19 ukrepov.

Predstavitev energetskega knjigovodstva ter 3D modela geotermalnega potenciala v Vasvár-ju

Predstavitev energetskega knjigovodstva ter 3D modela geotermalnega potenciala v Vasvár-ju

4. decembra 2019 je partner West Pannon Regional and Economic Development Public Nonprofit Ltd. organiziral četrto delavnico v sklopu projekta RURES (podprt iz programa INTERREG Central Europe) v Vasvárju na Madžarskem. V sklopu prvega dela delavnice, je bil zbranim udeležencem (predstavniki lokalnih skupnosti, univerz, srednjih šol ter manjših energetskih podjetij) predstavljen leta 2015 dokončan in zagnan daljinski sistem ogrevanja na geotermalno energijo. V sklopu drugega dela delavnice, se je predstavil projekt Green Line s poudarkom na aktivnostih izvajanja energetskega knjigovodstva v javnih stavbah. Na koncu se je udeležencem predstavil in podrobno razložil 3D model vodonosnikov v Mursko-Zalskem bazenu.     

Pospešena promocija 3D modela vodonosnikov pri odločevalcih in strokovnih institucijah

Pospešena promocija 3D modela vodonosnikov pri odločevalcih in strokovnih institucijah

V projektu smo začeli z aktivno promocijo pripravljenega 3D modela vodonosnikov v Mursko-Zalskem bazenu. V sklopu te aktivnosti je bil 3D model predstavljen 19. novembra 2019 v Velenju na srečanju Konzorcija lokalnih energetskih agencij Slovenije ter v sklopu delavnice na temo »Radon v stavbah« istega dne. Poleg predstavitve lokalnim, regionalnim in nacionalnim odločevalcem, se partnerji trudimo našo promocijo makete razširiti tudi širši javnosti, predvsem pa strokovnim institucijam. Tako smo izvedli predstavitev 3D modela v Moravskih Toplicah na delavnici o upravljanju rabe geotermalne energije v sklopu projekta DARLINGe (12. september 2019) ter v Mariboru na podjetju Dravske elektrarne Maribor (16. oktober 2019).

Četrto delovno srečanje

Četrto delovno srečanje

21. oktobra 2019 smo v Martjancih izvedli že četrto delovno srečanje projekta, katere so se poleg projektnih partnerjev, udeležili tudi v projekt vključene lokalne skopnosti iz Slovenije in Madžarske. Dogodek je bil razdeljen na dva sklopa. V prvem sklopu je partner LEAP pripravil prezentacijo ter razpravo na temo dejanskega potenciala in trenutne porabe lesne biomase v pomurski regiji, kateremu je sledila predstavitev in ogled primera dobre prakse na temo energetska sanacija starejšega, spomeniško zaščitenega objekta s maksimalno izrabo lokalnih naravnih virov. V drugem sklopu so si udeleženci srečanja lahko na terenu ogledali še primer dobre prakse pri izrabi geotermalne energije za namen gojenja orhidej v Dobrovniku ter primer postavitve solarnega drevesa ob osnovni šoli v Puconcih.

Projekt Green Line na zaključni konferenci projekta City Cooperation II.

Projekt Green Line na zaključni konferenci projekta City Cooperation II.

Mestna občina Lenti je 27. septembra 2019 v hotelu Thermal Balance v Lenti-ju na Madžarskem organizirala zaključni dogodek mednarodnega projekta City Cooperation II. Poglavitni namen projekta je okrepitev sposobnosti sodelovanja med mesti na madžarsko-slovenskem-avstrijskem čezmejnem območju – vključenih 8 avstrijskih, 9 slovenskih ter 7 madžarskih mest. Na zaključni dogodek so bili povabljeni poleg projektnih partnerjev še župani in predstavniki vključenih mest, predstavniki ostalih bližnjih lokalnih skupnosti ter lokalni mediji. Na zaključnem dogodku, je na povabilo organizatorja dogodka, bil s strani LEA Pomurje predstavljen tudi projekt Green Line s poudarkom na pomenu energetskega knjigovodstva v javnih stavbah na čezmejnem območju ter obenem tudi  izdelan 3D model vodonosnikov v Mursko-Zalskem bazenu kot pripomoček za vpogled v potencial geotermalne energije na čezmejnem območju.

3D MODEL GEOTERMALNEGA BAZENA NA GEOLOŠKEM ZAVODU SLOVENIJE

3D MODEL GEOTERMALNEGA BAZENA NA GEOLOŠKEM ZAVODU SLOVENIJE

6. septembra 2019 je v Ljubljani na Geološkem zavodu Slovenije potekala delavnica z naslovom KOMUNICIRANJE ZNANOSTI. V okviru te delavnice je bil predstavljan tudi naš 3D model geotermalnega bazena, ki je bil izdelan v okviru projekta Green Line.

PRVA PREDSTAVITEV 3D MODELA VODONOSNIKOV V MURSKO-ZALSKEM BAZENU

PRVA PREDSTAVITEV 3D MODELA VODONOSNIKOV V MURSKO-ZALSKEM BAZENU

28. avgusta 2019 je bila v Murski Soboti izvedena skupna seja Razvojnega sveta pomurske regije in Sveta pomurske razvojne regije, katere vsebina je bila vezana na problematiko, izzive in  pospeševanje uporabe geotermalne energije ter na premagovanje ovir pri izvajanju projektov vezanih na ta energent. Bojan Vogrinčič, direktor Lokalne energetske agencija za Pomurje, je v okviru seje bil povabljen, da predstavi strateške vidike umeščanja geotermalne energije v regiji in predvsem da na 3D modelu geotermalnega bazena, ki je bil izdelan v okviru projekta Green Line, predstavi položaj in potek vodonosnikov v Mursko-Zalskem bazenu in s tem povezani čezmejni vpliv. Predstavitvi so prisluhnili poleg županov in predstavnikov pomurskih občin, gospodarstvenikov in razvojnikov  tudi predsednik Državnega zbora in minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano v Vladi Republike Slovenije mag. Dejan Židan in poslanec v Državnem zboru g.Jožef Horvat ter Državni svetnik g. Marjan Maučec.

Metodologija izbora javnih organizacij

Metodologija izbora javnih organizacij

Rangiranje in selekcija prijavljenih občin / javnih organizacij bo izvedena na podlagi metodologije, ki bo vključevala kot kriterije izbora višino porabe energije v gospodinjstvi (kwh/preb), višino porabe energije v javnem sektorju (kwh/m2), odstotek obnovljivih virov v celotni bilanci ogrevanja na ravni lokalne skupnosti, količino CO₂ emisij v tonah na prebivalca ter količino porabljene električne energije v gospodinjstvih (kwh/preb).

Poziv javnim organizacijam za vključitev

Poziv javnim organizacijam za vključitev

Vabimo vas, da se pridružite projektu Green Line s prijavo na stefan@lea-pomurje.si ter bodite deležni koristi od storitev kot so:

-  strokovna energetska organizacija bo pripravil vaš energetski akcijski načrt (npr. SEAP/SECAP),

-  zagotovljen bo dostop in usposabljanje za uporabo programskih orodij za energetko načrtovanje,

-  prihranite energijo in denar z izboljšanjem energetskega upravljanja vaših javnih stavb z našo spletno platformo za energetsko knjigovodstvo javnih stavb,

-  uporabite naš 3D model geotermalnega bazena za oceno vašega geotermalnega potenciala,

-  dostop in izmenjava znanja in izkušenj s podobno mislečimi občinami prek osebnih srečanj in on-line komuniciranja.

 

 

 

Tretje delovno srečanje

Tretje delovno srečanje

Tretje delovno srečanje projekta smo izvedli 15. maja 2019 v mestu Szombathely. To je bilo prvo srečanje v sklopu projekta, ki so se ga poleg projektnih partnerjev udeležili tudi predstavniki SI in HU lokalnih skupnosti. Dopoldanski del smo izkoristili za ogled dobre prakse na terenu ter si ogledali velik sistem fotovoltaike z močjo 3,8 MWp v kraju Vép. Sledil je predstavitveni del, kjer so se predstavniki lokalnih skupnosti imeli možnost se spoznati/predstaviti ter izraziti svoja pričakovanja v sklopu projekta, ob tem pa so predstaviki partnerjev predstavili vsebino projekta ter predvsem primer energetskega knjigovodstva na slovenski strani. Zaključni del dneva je bil namenjen razpravi o možnostih implementacije energetskega knjigovodstva pri lokalnih skupnostih iz Madžarske, ki so se vključili v projekt ter o možnih mikrolokacijah v sklopu izdelave 3D modela vodonosnikov Mursko-Zalskem bazenu in njegovi promociji ter uporabnosti. 

Drugo delovno srečanje

Drugo delovno srečanje

Partnerji projekta smo 20. decembra 2019 izvedli drugo delovno srečanje na Ptuju. Program srečanja je bil razdeljen v dva sklopa. V prvem sklopu, kjer so sodelovali izključno projektni partnerji, smo razpravljali o zunanji podobi ter o morebitni uporabnosti 3D modela vodonosnikov v Mursko-Zalskem bazenu, kateri je en od glavnih rezultatov projekta ter predstavlja podporno orodje za boljše sodelovanje in strateško odločanje v projektu sodelujočih regijah. Prav tako smo definirali izgled projektnega letaka, ki bo služil tudi kot prijavnica za morebitno vključevanje občin v projekt. Pri tem smo definirali tudi kriterije izbora primernih občin. V drugem sklopu se nam je udeležil zunanji strokovnjak s področja energetskega knjigovodstva, ki je predstavil v Sloveniji najbolj razširjen softwear za energetsko knjigovodstvo ter možnosti implementacije dobre prakse v madžarskih regijah.

 

Prvo delovno srečanje

Prvo delovno srečanje

Projektni partnerji smo se 20. decembra 2018 dobili na prvem delovnem srečanju, ki je v sklopu projekta poimenovano "twinning meeting". Srečanje je bilo izvedeno v Veliki Kaniži na Madžarskem. Gre za temelje točke identifikacije in izmenjave znanja in izkušenj med vključenimi partnerji. V prvi fazi bodo srečanja interne narave, saj so usmerjena v predstavitev internih kapacitet, identifikacijo potreb in vzajemnosti prenosa znanja in izkušenj. V drugi fazi se srečanjem pridružijo tudi predstavniki drugih javnih organizacij iz regije, ki bodo sodelovali v procesu krepitve kapacitet.

Predstavitev projekta na regijski konferenci

Predstavitev projekta na regijski konferenci

LEA Pomurje je predstavila projekt Green Line s ključnimi smernicami in pričakovanimi rezultati na regijski konferenci dne 29. novembra 2018 v Hotelu Livada v Moravskih Toplicah.

Začetni sestanek projektnih partnerjev

Začetni sestanek projektnih partnerjev

Partnerji projekta Green Line so na začetnem sestanku projektnega partnerstva uradno začeli z izvedbo projekta. Opravljen je bil temeljiti pogovor o korakih, ki jih bodo v skupnem sodelovanju opravili v naslenjih letih. Sestanek je bil 20 julija 2018 v Moravskih Toplicah.